Mám správné hole na nordic walking?

07.01.2024

                                            Velmi častý dotaz pro instruktory nordic walking: Mám ty správné hole na nordic walking?

                                     A jaký je vlastně v holích rozdíl?

                                           Hole mohou být buď turistické neboli trekové a potom jsou tu hole na nordic walking. Rozdíl je obrovský.


TREKOVÁ HŮL

  • robustní tělo i madlo,
  • rovná konstrukce,
  • tvrdý náraz a vibrace při dopadu,
  • klasické volné nastavitelné poutko,
  • těžiště uprostřed hole,
  • rovný krátký hrot,
  • rovná tvrdá botička na hrot.

HLAVNÍ ROZDÍLY

NORDIC WALKING HŮLKA

  • štíhlé tělo hůlky i madla,
  • kónický tvar,
  • pružná a pevná při dopadu,
  • rukavička pevně držící na ruce,
  • těžiště blízko madla hůlky,
  • ocelový zahnutý hrot - dráp,
  • sešikmená měkká, pružná botička.

Pro začátečníka, který neví, co má od holí očekávat, může být na první pohled rozdíl neznatelný, většinou ani v rukou nevnímá váhovou odchylku jednotlivých holí, nedokáže posoudit pružnost a vibrace, které hole do rukou přenáší, a pokud nemá potřebné znalosti, pak ani viditelná odlišnost mezi madly, hrotem a tvarem hole ho nenapadne. Ani prodejci v marketech a na internetu nejsou kupujícímu ku prospěchu, neboť sami většinou nemají o rozdělení holí potuchy a v klidu vydávají trekové hole za vhodné na nordic walking. To je obrovská chyba. S trekovými - turistickými holemi nordic walking dělat nejde. 

Treková hůl je určena pro oporu, proto je její konstrukce masivní, hrubá, těžká, madlo je uzpůsobeno tvarem pro pevné držení, nastavitelné poutko je okolo zápěstí jen proto, aby se hůlky daly na ruku pověsit, hrot a gumová botička jsou rovné, protože hůl zapichujeme před tělem kolmo k zemi. Většinou jsou skládací nebo teleskopické (taky skládací), aby se vešly do batohu či nepřekážely při přenášení. Často bývají vyrobeny z hliníku, ten je lehký, ale naprosto nepružný, ale protože se o hůl jen opírá, před tělo se hůl pouze pokládá, tolik to nevadí.

Nordic walking přidává k opoře ještě odraz, hůlka na nordic walking proto musí být hlavně pevná, pružná a lehká jako pírko. Madlo hůlky je rovné, hladké, aby se ruka mohla při odrazu plynule uvolnit. Při nordic walking hůlky zapichujeme šikmo vzad, za tělo, proto i hrot je sešikmený, aby byl odraz ještě silnější a pokud jdeme po tvrdém pokladu a máme nasazeny krycí gumové botičky, i ty jsou sešikmené, aby ergonomicky kopírovaly terén a dráhu odrazu. Drápovitý hrot navíc skvěle drží v terénu. Pro výrobu hůlky se ideálně používají karbonová vlákna, lehký, pevný a pružný materiál, variantou může být i sklolaminát nebo kombinace těchto materiálů. Tělo hůlky má kónický tvar, u madla je širší, směrem k hrotu se ztenčuje a čím je rozdíl mezi průměry větší, tím lépe se hůlka chová v terénu při zápichu, lépe eliminuje nárazy, méně v ruce vibruje. Hůlka pro nordic walking nemá poutko, ale rukavičku, která ruku pevně obepíná a díky které se můžeme za tělem od hůlky odrazit.

Veškeré benefity a rozdíly mezi holemi umí vyškolený instruktor nordic walking vysvětlit, ukázat, na lekci má možnost předvést různé druhy holí, doporučí vhodné hůlky pro jednotlivého klienta vzhledem k jeho výšce, konstituci, poměru horních a dolních končetin, délce kroku i kondici, a také s ohledem na perspektivu klienta, na jeho očekávání.

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
Fyzio-walking.point radost ze zdravého pohybu! Mirka Chromiaková mobil: 608 705 073